354097736991500

Töltsük fel szervezetünk vitamin és ásványianyag raktárait!

vitaminok

Sokan fogyasztanak rendszeresen étrend-kiegészítőket (főleg vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmazó készítmények), melyek a hagyományos étrend kiegészítésére szolgálnak. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ezek az étrend-kiegészítők nem helyettesítik a vegyes, kiegyensúlyozott táplálkozást. Javasolt lehet a fogyasztásuk olyan állapotok esetén, mint a felszívódási zavarok, a bél gyulladásos megbetegedései (pl. Crohn-betegség, colitis ulcerosa, lisztérzékenység); műtét utáni lábadozás; elégtelen tápanyagbevitel életmódbeli vagy étrendi sajátosság miatt (pl. fogyókúra); stresszes életmód; várandósság; immunrendszer működésének támogatása (pl. tavaszi fáradtság) esetén. Tartalmazhatnak antioxidánsokat (A-, C-, E-vitaminok, karotinoidok, flavonoidok), melyek szabadgyök-megkötő hatásuk révén fontos szerepet játszanak a daganatos megbetegedések megelőzésében. Szív és érrendszeri betegségek megelőzésben szerepük kérdéses, de egyes tanulmányok már csökkent kardiovaszkuláris összhalálozást, javuló szívpumpafunciót találtak használatuk során.

A magyar lakosság döntő többségének alacsony a D-vitamin-szintje, pótlására az októbertől-márciusig tartó időszakban napi 2000 nemzetközi egység (NE) javasolt egy egészséges, normál súlyú felnőtt esetében. A tavaszi, nyári hónapokban – áprilistól-októberig – napi mintegy félórányi szabad levegőn, napon töltött tartózkodással biztosíthatjuk szervezetünk számára a szükséges D-vitamint. A D-vitaminnak alapvető szerepe van a csontrendszer kalcium anyagcseréjében, így a csontritkulás prevenciójában és protektív tényezőként említhető a szív és érrendszeri betegségek, a daganatok megelőzésében (leginkább a vastagbél- és emlőrák), illetve az autoimmum betegségek elleni küzdelemben is.

A koenzim Q10 csökkenti a gyulladásos reakciókat, a szisztolés vérnyomást, ezáltal a kardiovaszkuláris stresszt, javítja a szív ereinek funkcióját. Az omega-3 zsírsavaknak is antitrombotikus, vérnyomáscsökkentő és gyulladáscsökkentő hatást tulajdonítanak.

A szelén megfelelő pótlása jelentősen javítja az inzulin érzékenységet, antioxidáns hatású, hiányában megnőhet a pajzsmirigy-alulműködés rizikója. Hasonlóképpen csökkenti a diabetes rizikót az ajánlott, vagy annál mérsékelten magasabb cink bevitele is.

A vashiány az egyik leggyakoribb tápanyaghiány, mely globálisan a népesség egyharmadát érinti, így ennek pótlása is indokolt lehet. Gyakori tünetek közé tartoznak a fáradtság, szédülés, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, szapora szívdobogás érzése, fejfájás, hajhullás, körömrepedezés, fülzúgás. Csecsemőknél és kisgyermekeknél fejlődési zavarokhoz, várandósoknál pedig koraszüléshez is vezethet a vashiányos vérszegénység.

Legyengült immunrendszerre, másnaposságra, hiánybetegségekre vagy egyszerűen stresszes életmód esetén egyes egészségügyi szolgáltatók vitamininfúziókat ajánlanak. Az intravénásan, nagy dózisban beadott vitaminok és nyomelemek azonban gyakran feleslegesek, sőt komoly kockázatot jelenthetnek még az egészségesek számára is.

Rendszeres gyógyszerszedés esetén javasolt konzultálni családorvosunkkal, kezelőorvosunkkal, mielőtt különféle étrend-kiegészítőket kezdenénk szedni. Nagyon sok tápanyag hatással lehet a különböző gyógyszerekre. Például a K-vitamin befolyásolja a vérhígító gyógyszerek hatását, így ebben az esetben a K-vitamin pótlásra vigyázni kell. A cukorbetegség és az inzulin rezisztencia kezelésnek elsőként választandó gyógyszere a

metformin, alkalmazása mellett csökken a B12 vitamin és folsav felszívódása, mely hiányállapotot eredményezhet. Folsav pótlás javasolt még terhes vagy gyermeket tervező nők esetén.

Figyeljünk több készítmény együttes szedésekor a vitaminok napi javasolt dózisára, az optimális mikrotápanyag-bevitel elérésében érdemes kikérni családorvosuk, kezelőorvosuk véleményét, dietetikus is segíthet a megfelelő élelmiszerek/dúsított élelmiszerek kiválasztásában és annak eldöntésében, hogy szüksége-e egyáltalán az étrend-kiegészítő fogyasztása.