Sérvnek (hernia) általában a hasfal rétegei között előtüremkedő hasi szerveket, elsősorban a beleket, bélzsírt (csepleszt) tartalmazó hashártyatasakot nevezzük.
A sérvek rendszerint a hasfal leggyengébb, a hasüregi nyomásnak legkevésbé ellenálló pontjain alakulnak ki.
Férfiaknál a legesélyesebb a lágyékcsatorna, melyen keresztül a herékhez futó erek, idegek és egyéb képletek lépnek ki a hasüregből. Ezen a nyíláson keresztül kesztyűujjszerűen türemkedik be a hashártya vékony lemeze. Ezt a tasakot hívjuk sérvtömlőnek, a hasfalon kialakult nyílást sérvkapunak, a tömlőbe kerülő szerveket pedig sérvtartalomnak.
A lágyéksérvek mellett gyakran alakul még ki sérv a korábbi műtéti hegben (hegsérv), a köldökben (umbilicalis sérv), a köldök és a szegycsont között területen (epigastrialis sérv), ill. főleg nőknél combhajlatban (femoralis sérv).
Ennek eldöntése orvosi feladat!
Ezért hoztunk létre egy szakorvosi sérvambulanciát, ahol megítéljük a sérv meglétét, a sérv súlyosságát, ill. azzal kapcsolatos összes tényezőt.
Fontos kideríteni:
- a kialakulás okát, pl. veleszületett vagy szerzett,
- a fokozatát, súlyosságát
- a lefolyását,
- a szövődmények meglétét, ill. esetleges kialakulásának esélyét, illetve
- a kezelés típusát.
Legtöbbször a sérveket sebészeti módszerekkel tudjuk gyógyítani. Ezeket a sebészeti kezelési módszereket is részletesen elmagyarázzuk a beteggel való találkozáskor.
A sebészeti módszerek között léteznek nyitott (hagyományos) és laparoscopos technikák. Az elsőnél a sérvet kívülről keressük fel, majd látjuk el, míg a laparoscopos technikával a hasüreg felől dolgozunk a sérven és oldjuk meg azt a kamerás rendszert felhasználva.
Manapság a sérvsebészet minimális rizikóval és szövődménnyel járó terület, így a betegek gyorsan és problémamentesen regenerálódnak a műtétből.
Sebészet és Sérv ambulancia
Aranyér ambulancia, Plasztikai sebészet, Sebészet és Sérv Ambulancia, Savoya Park