VÁLTOZÓ KOR – AMIRŐL BESZÉLNI KELL!

uh

A mai modern társadalom sajnálatos velejárója az állandóan rohanó, felgyorsult életmód. Ennek hatására egyre kevesebb idő marad a „befelé figyelésre” – pedig testünk jelzi, amikor változás következik be, különösen a hölgyek életciklusában. A menopauzára a legtöbben úgy tekintenek, mint egy nem kívánatos problémára. Sokak számára tabu téma a változó kor és inkább némán tűrik a kellemetlen tüneteket, az azzal járó esetleges fájdalmakat, holott ennek korántsem kellene szükségszerűen így lennie!

– A menopauza az utolsó vérzéstől számított 12 hónap – mondja DR. JENEY KRISZTINA, a Budai Magánorvosi Centrum szülésznőgyógyász szakorvosa (ide lehetne beágyazni a linkjét: https://medicall.cc/idopontfoglalas/budai-maganorvosi-centrum/doctors?doctorId=124986

A menopauza tüneteit az alábbiak szerint csoportosíthatjuk: A vazomotoros tünetekhez tartoznak a hőhullámok, kipirosodás, éjszakai izzadás, szívdobogás érzés, gyakori fejfájás. Szöveti atrophias jelenség az, amikor az ösztrogén hiánya miatt a bőr alatti kötőszöveti réteg elkezd zsugorodni. Ez érintheti többek között a húgyutakat és a hüvelyt. Ez a húgyutaknál vizelési diszfunkciót jelent, amikor a hölgyek nem tudják tartani a vizeletet vagy esetleg nehezített a vizeletürítés. Ezeket a panaszokat nagyon gyakran kíséri fájó, csípő, szúró érzés. A hüvelyt leginkább a hüvelyszárazság érinti, ami befolyásolja a szexuális együttlétet és alapesetben is egy diszkomfort érzetet okoz. Ide tartozhat még a bőrszárazság, hajhullás, szőrösödés, körömtöredezés.

A pszichológiai eltérésekhez sorolhatjuk a hangulatingadozást, alvás-zavart. Gyakori a depresszió, letargia, a koncentrálóképesség csökkenése, memóriazavar. A libidó csökkenése a nők 60-70%-nál fennáll. A hölgyek sokkal ingerlékenyebbekké válnak, aminek hátterében sokszor önértékelési zavar áll, hiszen a nőiességet még mindig a menstruáció meglétével azonosítjuk. Ennek egyenes következménye – a mostani divatos megfogalmazás szerint – a kapuzárási pánik, amit az egyre emelkedő plasztikai műtétek száma is alátámaszt, pedig nem feltétlenül ez a megoldás a problémára. Ebben az életkorban felerősödhet a betegségektől való félelem is.

A negyedik csoport az osteoporózis, azaz a csontritkulás (https://medicall.cc/idopontfoglalas/budai-maganorvosi-centrum/specializations?qualificationId=40183).

Az ötödik szegmens pedig az egyéb betegségek kialakulására való sokkal gyakoribb hajlam ebben az időszakban. Ezek lehetnek akár kardiovaszkuláris betegségek (magasvérnyomás, szívritmuszavar), endokrin betegségek, leggyakrabban a pajzsmirigy működési zavarai, esetleg az inzulinrezisztenciának vagy esetleg magának a cukorbetegségnek a kialakulása. A menopauzát megelőző időszakban, a premenopauzában – ami 40 éves kor környékén kezdődik – a legjellemzőbb tünet a rendszertelen menstruáció, aminek hátterében az ösztrogén és progeszteron hormonok szintjének ingadozása, egyensúlyának felbomlása áll. Legtöbbször rövidebb lesz a ciklus, tehát akinél a vérzés 28 naponta jelentkezik, elkezd 22-26 napokra menstruálni, így a megszokott ciklus teljesen rendszertelenné válik. Megváltozik a menstruációs vérnek a mennyisége, szaga, színe, állaga, elhúzódóbb lehet a vérzés. Tehát maga az első változás az a menstruációval összefüggő változás, ami a premenopauza legelső jele.

Melyek képezik a változókori rutin kivizsgálás részeit? Illetve hova fordul hatnak először a hölgyek a panaszaikkal?

– Amit érdemes kivizsgáltatni már a premenopauza idején az a komplex pajzsmirigypanel, továbbá javasolt ránézni az inzulinrezisztenciára is, aminél már nem kell terheléses cukorvizsgálatra elmenni, elég egy éhgyomri cukrot és egy éhgyomri inzulint nézni, amiből a HOMA index világosan megmutatja, hogy hol tart a páciens ebben a folyamatban.

Fogamzásgátlás: Igen gyakori kérdés ilyenkor, hogy vajon teherbe lehet-e még esni, kell-e védekezni vagy sem. Vannak olyan kombinált fogamzásgátlók (ösztrogén, progeszteron tartalmúak), amik 50 éves korig is szedhetők, vagy ha nem akarunk kombinált fogamzásgátlót alkalmazni, akkor sima progeszteron tartalmú fogamzásgátló is szedhető. De tökéletes védettséget ad nem kívánt terhesség ellen a hormonmentes, patikában recept nélkül is kapható Pharmatex hüvelykúp család.

Hormonpótlás: Ketté kell választani a menopauza előtt és után szedhető készítményeket. A menopauza előtti hormonpótlást hormontartalmú fogamzásgátlókkal lehet kezelni vagy pedig gyógynövényekkel. Az igazi menopauzális hormonpótlást akkor tudjuk elkezdeni, ha az utolsó vérzéstől eltelt egy év. Ezért is érdemes elmenni olyan szakemberhez, aki a menopauzával kifejezetten foglalkozik, mert a panaszokra az egyénre szabott legoptimálisabb és legbiztonságosabb kezelés kiválasztása a legcélravezetőbb. A gyógynövényes kezelésnél nem mindenki tudja, hogy ezek a készítmények nem úgy működnek, mint egy tabletta, itt legalább 2 hónap kell, amíg eldönthető, hogy az adott panaszra megfelelő-e a készítmény vagy sem. Nem biztos, hogy ami másnak bevált, az nekünk is jó lesz. Szerencsére óriási a választék és számos lehetőség áll rendelkezésünkre, ennek köszönhetően pedig abszolút egyénre szabható a terápia. Ugyanez vonatkozik a hüvely-terápiára, én azt mondom, hogy „hüvely-wellness”, hiszen gondoljunk csak bele, kenjük az arcunkat, testünket hidratálókkal, és bizony odalent is kellene erre speciálisan kialakított készítményeket alkalmazni.

Milyen vizsgálatok szükségesek még?

– 40 éves kor felett minden évben el kell menni mammográfiára, nőgyógyászati rákszűrésre és érdemes egy labort és egy EKG-t kérni, ez az alap. Amikor pedig már érezzük, hogy változik a menstruációs ciklusunk, menjünk el egy csontsűrűség mérésre, hogy tudjuk, honnan indulunk, mi az alap kiindulási helyzet, hogy a későbbiekben legyen viszonyítási alapunk. Természetesen a csontritkulásra is nagyon jó gyógykészítmények léteznek, de ehhez tudni kell, hogy hol tart a folyamat, mire van szükség. Amit még megemlítenék az a hízékonyság. Egy-két év alatt, 10-15 kiló fel tud szökni a has, fenék, derék területeire. Amennyiben nem fogjuk meg az elején a dolgot, utána már nagyon nehéz ledobni ezt a 10-15 kilót. A szénhidrát, zsír, fehérje arányt a fehérje javára kell tolni, sokkal több fehérjét kell bevinni a szervezetbe, mert folyamatosan csökken az izomtömeg. Ha szükséges, applikációkkal lehet monitorozni, hogy a páciens mennyi szénhidrátot evett aznap, mennyi zsírt és mennyi fehérjét vitt be a szervezetébe és ennek megfelelően tudja a saját étrendjét összeállítani. Ez az egyik fele, de nélkülözhetetlen az aktív mozgás is. Legalább heti 2X1 óra kardio alapú aktív mozgás az alap, és ezek mellett szükséges a jóga és a különböző női tornák, mint például az aviva torna, ami a kismedence izmoknak a vérellátását segíti. Az inkontinencia sajnos minden hölgyet érinthet, azonban sokat segít, ha már a legelején megpróbálunk tenni ellene. Tudni kell, hogy van-e anatómiai elváltozás, van-e már kezdődő süllyedés vagy pedig egész egyszerűen csak a hormonális háttér okozza az inkontinenciát, hiszen a csökkenő ösztrogénszint miatt kialakuló atrófia is okozhat vizeletcsepegést. Ezekre a problémákra nagyon jó a gátizomtorna. Naponta 10-15 percet vesz igénybe, tehát szinte bárhol, bármikor elvégezhető, ugyanakkor fontos, hogy teljesen üres hólyaggal kell végezni a gyakorlatokat. Hangsúlyoznám, hogy az elejétől foglalkoznunk kellene ezzel (is)! A legtöbb problémára van megoldás, csak tennünk kell a változásért, rendszeresen végzett, aktív mozgással, étrenddel és szakértő segítséggel.